Ma: 2024.04.06. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Erőszakos bűnügyek
Olajos leszámolások: Doszpot csak a „suttogásokat” hallotta, az NNI lekapcsolta Portik Tamást
mno.hu/privatkopo.hu 2012. 07. 15. 8:52:00

Öt embert fogott el az 1990-es években elkövetett emberölések felderítésével összefüggésben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) felkérésére a Terrorelhárítási Központ (TEK) szombaton. Doszpot Péter egykori rendőrnyomozó úgy nyilatkozott, hogy már az ő idejében is „suttogták” az alvilági körökben, hogy összefüggések lehetnek a leszámolások és az olajügyek között - csak éppen bizonyítani nem tudták…



A police.hu oldalon közzétett közlemény szerint az NNI felkérésére a TEK több budapesti és vidéki helyszínen összehangolt akció keretén belül intézkedett, és elfogott, majd előállított öt embert.

Az elfogások „az 1990-es években elkövetett emberölések felderítésével összefüggésben” történtek, melyek nyomozását az NNI Kiemelt Nyomozó Csoportja végzi - olvasható a közleményben, amelyben tudatják, hogy az őrizetbe vettekkel szemben az NNI emberölés bűntett megalapozott gyanúja miatt folytat eljárást. A nyomozás érdekeire való tekintettel az NNI több információt nem ad az ügyben. A Hír TV-nek Portik Tamás védője megerősítette, hogy az olajügyekből ismert vállalkozót felbujtóként gyanúsítják az Aranykéz utcai robbantással kapcsolatban.

Az MTI információi szerint az öt ember egyike Portik Tamás, akiről a Heti Válasz Online azt közölte szombat reggel, hogy elfogták az 1990-es évek olajmaffia-botrányainak egyik kulcsszereplőjét. A Népszabadság 2003. márciusi cikke szerint a hatóságok a gyanúsításban felsorolt bűncselekmények elévülésére tekintettel megszüntették a rossz minőségű termék forgalomba hozatala, illetve adócsalás miatt indított büntetőeljárást Portik Tamás ellen. Portik Tamás - aki az MTI információi szerint a most őrizetbe vett öt ember egyike - egy időben a körözött magyarok listáján a legkeresettebbnek számított. Ő volt az olajügyekben játszott állítólagos központi szerepe miatt elhíresült Energol Rt. egyik vezetője.

Hivatalosan meg nem erősített értesülés szerint Portikot az 1998-as Aranykéz utcai robbantásos merénylet lehetséges felbujtójaként vették őrizetbe. 1998. július 2-án Budapest belvárosában, az Aranykéz utca 2. számú ház előtt parkoló Polski Fiat gépkocsi alatt nagy erejű pokolgép robbant; négy ember meghalt, huszonöten megsérültek, köztük külföldi állampolgárok is.

Az Aranykéz utcai robbantás nyomozásának egykori vezetője szerint már az ő idejében hallani lehetett az alvilágban, hogy összefüggés van az olajügyek és a 90-es években elkövetett leszámolások vagy gyilkossági kísérletek között. Doszpot Péter a Hír Televíziónak azt mondta: ezeket hivatalosan nem tudták bizonyítani. Doszpot és nyomozócsapata senkit nem tudott rács mögé juttatni az életellenes bűncselekmény-sorozattal összefüggésben.

„Portik neve bár mindig felmerült az olajos ügyek kapcsán, az emberölések esetében nem, legalábbis amikor mi nyomoztunk benne; csak úgy suttogták, hogy köze lehet a leszámolásokhoz, (…) de mi ezt nem tudtuk igazolni” - fogalmazott Doszpot Péter.

Az Energol szövevényes ügyének nyomozása 1996-ban kezdődött rossz minőségű termék forgalomba hozatala miatt. Portik Tamás ellen 1997 októberében adtak ki elfogatóparancsot. Másfél évvel később felfüggesztették vele szemben az eljárást. Később olyan hír is napvilágot látott, hogy Dél-Amerikában él, mások Floridában látták. Ezek az értesülések „kacsának” bizonyultak.

A Népszabadság 2003-ban arról írt, hogy „nemrégiben azonban minden különösebb hírverés nélkül törölték Portikot a körözöttek sorából”. A neki tulajdonított bűncselekmények ugyanis elévültek, miután a rendőrség azóta, hogy elfogatóparancsot adott ki ellene, nem tudta elfogni és meggyanúsítani Portikot. A bűncselekmény az adott jogsértésért kiszabható maximális büntetés időtartamának megfelelő idő elteltével elévül. A közel hatéves nyomozás alatt nem gyűlt össze annyi bizonyíték, amennyi a gyanúsítás, Portik esetleges őrizetbe vételének megalapozásához szükséges lenne - írta a lap.

Az úgynevezett olajszőkítés a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legjobban jövedelmező illegális „üzletága” volt, szerény becslések szerint a kilencvenes években több százmilliárd forint kár érte a költségvetést emiatt. Az „olajos ügyek” 1991-1992-ben kezdődtek, de nagyobb számban 1993-tól jelentkeztek. A visszaélések elkövetésére a motorhajtó gázolaj és a háztartási fűtőolaj, a HTO kettős ára teremtett alkalmat. A két termék minőségileg azonos volt ugyan, ám az utóbbit lényegesen olcsóbban értékesítették.

További friss információk
Féltékenységből verte, megalázta feleségét
Élettársát akarta megölni - életveszélyesen megsebesítette a nőt
A pultosnő megverte a vendéget
Kilökte az ablakon a volt élettársát
Halálra szúrta korábbi élettársát az italozó életmódot folytató 35 éves nő
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat