Ma: 2024.03.03. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Gazdasági bűnügyek
Húszéves románok csaltak ki félmilliárd forintot a Tiszántúli Református Egyházkerülettől
dehir.hu 2016. 12. 12. 15:56:00

Különösen nagy kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmények miatt állt bíróság elé egy 20 éves román állampolgárságú nő és egy szintén 20 éves román férfi. Elképesztő trükkel csaltak ki százmilliókat.



A Hajdú-Bihar Megyei Ügyészség vádirata szerint a vádlottak (I. rendű N.D.C., II. rendű A.I.I.) és bűntársaik 2014 januárja és márciusa között több nagyobb projektben a kivitelező képviselőinek adták ki magukat, és a megrendelőket telefonon vagy e-mailben arról tájékoztatták, hogy a kivitelező cég bankszámlaszáma megváltozott. A kiszámlázott szolgáltatási díjakat erre az „új” számlaszámra kérték. És több esetben hozzá is jutottak a többmilliós, sőt több százmilliós összegekhez. A tucatnyi bankszámlát hamis okmányokkal alapított cégek nevében hozták létre, miután pedig a pénz beérkezett, a román állampolgárságú vádlottak bűntársa külföldi - cseh, szlovák - bankszámlákra utalta tovább.

A mai tárgyaláson elhangzott, a vádlottak hamis görög és holland útlevelekkel hozták létre a bankszámlákat. Több szervezetet és céget becsaptak, több helyen viszont rájöttek a csalásra. A vádlottak nem beszélnek magyarul, tolmács fordított nekik. Ők és ügyvédjük úgy nyilatkoztak, számlákat nyitottak, azokról vettek fel pénzt, de a csalásban állításuk szerint nem vettek részt. Az ügyvéd azt mondta, mivel a vádlottak nem beszélnek magyarul, ezért nem is levelezhettek magyar nyelven a becsapott cégekkel, szervezetekkel.

A Tiszántúli Református Egyházkerület 515 milliót utalt nekik, ebből 118 millió megtérült

Az egyik vádpont szerint a vádlottak bűntársa 2014 februárjában azzal hívta fel a Tiszántúli Református Egyházkerület Gazdasági Hivatalt, hogy ő a H. Zrt. képviselője és jelezné, hogy megváltozott a kivitelező cég számlaszáma. Az ügyintéző e-mailt kért, „Kovács Piroska” a cég logójának és bélyegzőjének felhasználásával eleget tett a kérésnek, majd telefonon is érdeklődött az átutalás állapotáról. A Tiszántúli Református Egyházkerület át is utalta a kintlévőséget, több mint 515 millió forintot. Kovács Piroska pár nappal később újra felhívta az ügyintézőt és tájékoztatta arról, hogy a pénz megérkezett. A vádlottak bűntársa a félmilliárdos összeget cseh és szlovák számlákra utalta, majd ennek egy részét később készpénzben felvették. A kár részben megtérült, a cseh számlán ugyanis sikerült lefoglalni 118 millió forintnak megfelelő összeget, ezt a Prágai Városi Ügyészség visszautalta az egyházkerületnek.

Hajdúböszörményben is próbálkoztak

Hajdúböszörményben a K. Kft. volt egy önkormányzati beruházás kivitelezője. A vádlottak egyik bűntársa 2014 márciusában a K. Kft. logóját, bélyegzőjét felhasználva, a pénzügyi igazgató-helyettes hamis aláírásával levelet küldött az önkormányzatnak, amelyben a K. Kft. új bankszámlaszámáról tájékoztatta az önkormányzatot. A pénzügyi munkatárs azonban telefonon érdeklődött a K. Kft-nél, így a csalás kiderült, a csaknem 30 millió forintot a Hajdúböszörményi Önkormányzat nem utalta el - taglalja a vádirat.

Kórház és a Nébih is a károsultak között

A vádirat szerint az MVK Miskolc Városi Közlekedési Zrt. volt a következő, amely egy utastájékoztatási, forgalomirányítási rendszert építtetett ki a T.C.I. Kft-vel. Az ismeretlen bűntárs a kivitelező nevében felhívta a zrt. gazdasági osztályának vezetőjét, és sürgette a 229 millió forintos előleg kifizetését. Nem sokkal később egy pénzügyi munkatársat is felhívott, akinek jelezte a cég „új” bankszámlaszámát. Az ügyintéző írásos megerősítést kért, így kapott is egy céglogóval, bélyegzővel és hamis aláírással ellátott levelet. A megrendelő azonban leellenőrizte az információkat, így az átutalásra nem került sor.

A Vértesi Erőmű Zrt-től hasonló módszerrel 60 millió forintot próbáltak kicsalni. A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatalnál viszont sikerrel jártak, csaknem 11 millió forintot utaltak el a vádlottaknak. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt.-nél a GYEMSZI képviselőjeként jelentkeztek be, onnan csaknem 8 millió forintot sikerült átutaltatniuk. Ez utóbbi kár megtérült. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház is hitt nekik. Az intézmény beszállítójától „Kovács Piroska” a Magyar Államkincstár nevében egy kintlévőségi listát kért és kapott, majd ennek segítségével összesen 9 millió forintot csalt ki a kórháztól - állapította meg az ügyészség.

A tárgyalás a Debreceni Törvényszéken folyik, várhatóan több tárgyalási napot tartanak az ügyben. A Büntető törvénykönyv szerint a különösen nagy kárt okozó csalásért 5-től 15 évig terjedő szabadságvesztést szabhatnak ki.

További friss információk
Büntetés-végrehajtási dolgozók mobiltelefonokat csempésztek a fogvatartottaknak
Letartóztatási indítvány Iványi Gábor egyházának gazdasági vezetője ellen
Bilincsben az internetes csalásokra szakosodott bűnszervezet pénzmosói
Pénzmosást tártak fel a zsaruk
Kamudiplomák miatt ítélték el az ismert szexuálterapeutát
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat