Ma: 2024.02.15. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Jogháló
Még határozottabban lépnek fel a pénzmosás ellen
portfolio.hu 2013. 05. 09. 15:04:00

A pénzmosás ellen küzdő nemzetközi szervezet (Financial Action Task Force) globális szabályozási sztenderdeket akar bevezetni, és felülvizsgálja irányelveit, hogy bezárják a jogi kiskapukat. Olyan terrorista listákat hoztak létre, amelynek célja a terrorizmushoz, a terrorizmus támogatásához kapcsolódó vagyonok beazonosítása és adminisztratív (nem büntetőjogi) befagyasztása volt a célja.



A világ vezető politikai-gazdasági hatalmai részben nemzetközi szervezetek égisze alatt "terrorista listákat" állítottak fel, amelyeknek - mint pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedéseknek - a terrorizmushoz, a terrorizmus támogatásához kapcsolódó vagyonok beazonosítása és adminisztratív (nem büntetőjogi) befagyasztása volt a célja - olvasható a NAV honlapján.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) a gyakorlatában az 1990-es években jelentek meg a pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések. A korlátozó intézkedések a terrorizmus elleni küzdelem mellett többek között a nemzetközi vagy az alapvető jogokat sértő illetve a jogállamiságot tiszteletben nem tartó anti-demokratikus rezsimek elleni fellépés érdekében is bevezetésre kerültek. Céljuk, hogy célzott szankciókként a korlátozó intézkedések listáján szereplő személyeket, szervezeteket gazdasági szempontból ellehetetlenítse - írja a NAV.

A pénzmosás megakadályozására létrehozott nemzetközi szervezet (Financial Action Task Force) új szabályokkal és sztenderdekkel próbálja megfékezni a "kleptokraták" (a korrupt hivatalnokok) tevékenységét. Ennek érdekében azt javasolják, hogy a bankoknak mindig pontosan azonosítania kelljen, hogy egy számla pontosan kihez tartozik. A pénzintézeteknek emellett a hivatali tisztségviselők számláit magas kockázatúként kellene kezelnie, illetve a családtagjaik és a hozzájuk közel állók is ehhez hasonló figyelmet kapnának.

Az új szabályozást azért is vált szükségessé, mert egyre több kritika éri a bankokat azzal kapcsolatban, hogy a líbiai, egyiptomi és tunéziai rezsimhez köthető számlákon dollármilliárdokat kezelnek. Svájci szabályozók is azt vizsgálják jelenleg tíznél több banknál, hogy elfogadtak e pénzeket a három ország tisztségviselőitől.

"A bankoknak meg kell érteniük, hogy az ilyen államokból származó pénzek illegális úton kerülnek a magas szintű vezetőkhöz. Ezért ezen pénzeszsákokra nagyon fontos kiemelt figyelmet fordítani" - mondta Mark Pieth, az OECD országok vesztegetés ellen csoportjának elnöke.

További friss információk
Ügyfelét csapta be és károsította meg egy ügyvéd
X-akták: eltűnt 25 ezer dollár a NAV repülőtéri páncélszekrényéből, azonban büntetőfeljelentés nem született az ügyben - nem ez volt az első rejtélyes eset
Kábítószer-kereskedő élettársakkal szemben emeltek vádat
Ellátás helyett otthonába vitte a lebénult férfit a mentő
Gyermeket kényszerített pornográf fotók készítésére egy 30 éves patkány
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat