Ma: 2024.03.28. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Rendőrségi hírek, közlemények
Újabb megdöbbentő átverés: így csalták el a devizahitelesek pénzét a bankok
Privatkopo.hu 2019. 03. 26. 10:31:00

Egyre több botrányos  csalás kerül napvilágra a devizában felvett kölcsönök kapcsán. Íme, a legújabb! Mindenki előtt ismert az Európai Bíróság 2014-es ítélete, amely szerint a bankok az eladási és a vételi árfolyam közötti különbség kapcsán becsapták az ügyfeleket, amikor a kölcsönt vételi árfolyamon folyósították, de visszafizetni már eladási árfolyamon kellett. Ennek a tisztességtelenül felszámolt összegnek a  jóváírása azonban - újabb átveréssel - csak 50%-ban valósult meg.



A rossz devizahiteles törvénynek „köszönhetően“ nem az eladási és a vételi árfolyam közötti különbséget tekintve számoltak el a devizahitelesek számára a bankok, hanem MNB árfolyamon, ami nem más, mint a középárfolyam. Ez azt jelenti, hogy a jogtalanul elvett pénzeknek csak a felét írták jóvá a hitelintézetek, de voltak, akik még ezt sem kapták meg a végrehajtó és a bank „munkálkodása“ folytán. Emiatt viszont jogellenesek a 2015 után indult végrehajtások. A törvény súlyos hibájára Gulya Tibor hívta fel a figyelmünket.

Azzal is megkárosították az ügyfeleket, hogy akinek végrehajtás alá került az ingatlanja, annak a végrehajtó a bank kérésére a tisztességtelenül felszámolt összeget nem a tőketartozás és a kamatok csökkentésére íratta jóvá. A bank a végrehajtóval összejátszva elérte, hogy ezt a pénzt - sok esetben súlyos milliókat - a törvénnyel ellentétben, részben a végrehajtó  vitte el a saját költségeire (munkadíjra, illetékre), részben pedig a bank a felmondástól eltelt idő alatt felgyülemlett késedelmi kamatokra nyúlta le.

Pedig a jóváírást csakis a felmondás pillanatáig fennálló tartozás csökkentésére lehetett volna elszámolni. Tehát nemhogy jóvá írták volna a bankok a tisztességtelenül felszámolt összeget, hanem ezzel a manipulatív eljárással még nagyobb adósságba sodorták a már fizetésképtelen embereket.  A legsúlyosabb probléma azonban az, hogy a 2015 előtti felmondások miatt indult végrehajtások ezáltal jogellenesek, hiszen a DH 2. törvény kimondja: csak akkor lehet végrehajtást foganatosítani vagy folytatni az adóssal szemben, ha a bank a tisztességtelenül felszámolt összeggel elszámolt az adós irányába.  De a már említett középárfolyamos trükkel (DH 2. tv. 3.§ (1). és (2) bekezdés) a bankoknak csak a fele pénzt kellett jóvá írniuk, így az elszámolás valójában a mai napig nem történt meg. Ugyanis a fele pénzzel történő elszámolás nem elszámolás. Ez egyben azt is jelenti, hogy megindított és folyamatban lévő valamennyi végrehajtás éppen az összegszerűsége tekintetében nem lehet sem jogszerű, sem törvényes. 

Gulya Tibor tájékoztatása szerint, ha a tartozásról kiderül, hogy kevesebb volt, mint a tisztességtelenül felszámolt összeg - ami csak a fele a ténylegesnek -, akkor igazolható az is, hogy nem az adós tartozott a banknak, hanem a bank volt hátralékban az adóssal szemben a felmondás pillanatában, és ez alkalmas a felmondás érvénytelenségének megállapítására, ahogy már számos törvényszéki ítélet is született ez ügyben.  A kérdés csupán az, hogy ki fogja a 2018-ig kilakoltatott embereket kártalanítani, és mikor hozzák nyilvánosságra, hogy az elszámolás során a devizahitelesknek visszajáró pénz felét (a törvénynek köszönhetően) elcsalták a bankok, így teremtve meg a lehetőséget a vérehajtások zavartalan lebonyolítására.

Megállapítható tehát, hogy a 2015-től folyamatban lévő és a jövőben megindítandó végrehajtási eljárások éppen az elszámolás hiányára figyelemmel nem folytathatóak és nem is indíthatóak meg a későbbiekben, hiszen a törvényalkotó mondta ki: addig nem lehet egyetlen adóssal szemben sem végrehajtást indítani, vagy a meglévő eljárást folytatni, ameddig a bank nem számol el.   

További friss információk
Nyugdíjas nőt kényszerítettek prostitúcióra Szigetváron
Prostitúcióra bírt rá több fiatal lányt egy miskolci férfi és nő
Temetőben raktározta a kábítószert anya és fia
Gáz-riasztó fegyverrel lövöldözött Tapolcán
Makói kábítószer-kereskedőket és fogyasztókat fogtak el
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat